A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Chile - Santiago de Chile - Průvodce

Santiago de Chile (4, 650 tis. obyv.) – hlavní město Chile – se nachází ve střední části republiky v bezprostřední blízkosti úpatí hřebenů chilských And. Santiago je moderním městem, v podstatě srovnatelným s městy evropskými. Město se může pochlubit neklasicistní architekturou, najdete tady rušné bulváry s moderními obchody, rychle se rozrůstající luxusní čtvrti. Dopravu po městě usnadňuje dobře fungující systém metra. Na své si ale přijdou i milovníci muzeí. Zajímavosti, Ubytování

Moderní velkoměsto

Obecně můžeme říci, že severovýchod města pod úpatím hor je spíše zbohatlický, zatímco jihozápadní periferie jsou převážně chudinské. Městem protéká řeka Mapucho, nachází se tady univerzity, spousta parků a sportovišť. Nejdůležitější dopravní osou vedoucí středem města z východu na západ je Av. O´Higging (často známá pod názvem Alameda), na východě přechází v Av. Providenci.

Málokteré velkoměsto se může chlubit, stejně jako Santiago, že z jeho centra můžete vidět jen několik mil vzdálené hřebeny druhého nejvyššího pohoří na světě. Bohužel ale po většinu dní, hlavně v zimě, městem vládne smog, za jehož šeď se mohutné Andy schovávají. Většina cestovatelů se zde zastaví jen proto, aby se hned zas vydali na cestu dál, do jiných lokalit Chile.

Kam se jít podívat

Plaza de Armas

Hlavní náměstí v historickém centru města zdobí katedrála Catedral Metropolitana (z roku 1745), koloniální a neoklasicistní budovy, včetně např. budovy hlavní pošty nebo radnice, dále pak Národní historické museum (Museo Historici Nacionál) v paláci Real Audiencia.

Muzea

Volný čas v Santiagu můžete strávit návštěvou některého z mnoha muzeí. Většina z nich má v neděli vstup zdarma, v pondělí bývá zavřeno.

Museo Chileno de Arte Precolombino zobrazuje sbírky z dob předkolumbovských civilizací. Expozice je rozdělena do čtyř sálů podle zeměpisných částí Latinské Ameriky. Najdete tady spoustu krásné, hlavně figurální keramiky, textilie aj. Výkladové tabule a vysvětlivky u jednotlivých exponátů jsou uvedeny též v angličtině.
Museo Histórico Nacional najdete v budově Palacio de la Real Audienci. Dokumentuje historii kolonie a republiky.

Museo Colonial de San Francisco se nalézá v nejstarším kostele v Santiagu – Iglesia de San Francisco. K vidění jsou náboženské umělecké předměty, fresky z historie františkánského řádu, sochy apod. Rovněž tu najdete výjevy ze života svatého Františka z Assisi.

Palacio de Bellas & Artes Museo de Arte Contemporáneo – Krásná budova v parku Parque Forestal u řeky v centru města je rozdělena do dvou samostatných muzeí vystavujících nejen chilská výtvarná umělecká díla.

Museo de Santiago v koloniální stavbě Casa Colorada dokumentuje vznik a vývoj hlavního města.

Parky a parčíky

Cerro San Cristóbal je 869 metrů vysoký kopec, který se tyčí nad Santiagem ve čtvrti Barrio Bellavista. Jeho vrchol zdobí 36 metrů velká socha Panny Marie. Cerro San Cristóbal dominuje parku Metropolitano, což je jednoznačně největší park v centru tohoto velkoměsta a mezi obyvateli oblíbené odpočinkové místo. Nebude-li se vám chtít jít nahoru pěšky ani jet po silnici, můžete se svézt některou ze dvou lanovek. Lanovka vyjíždějící z okraje náměstí Plaza Caupolicán má mezistanici u zoologické zahrady a pak pokračuje k místu zvanému Terraza Bellavista, odkud jsou za jasného dne překrásné výhledy na město. Poblíž dráhy druhé lanovky narazíte na botanickou zahradu a na muzeum umění zvané Casa de la Cultura.

Cerro Santa Lucia je klidné místo poskytující útočiště před ruchem a shonem velkoměsta přímo v centru Santiaga, vypíná se nad hlavní třídou Av. O´Higgins. Na vrchol kopce vede klikaté schodiště. Najdete tady upravené zahrady, fontánu a nahoře pěknou vyhlídku na město. V noci se údajně parkem potulují pochybné existence, ve dne je ale místo naprosto bezpečné.

Kde se ubytovat

Hlavní město Santiago nabízí velkou škálu ubytovacích možností od ubytoven ve starých činžácích až po luxusní několikahvězdičkové hotely. Nejširší výběr levného a pěkného ubytování najdete ve čtvrti Barrio Brasil a Barrio Paris Londres. Často v těchto ubytovnách najdete i nabídky jazykových kurzů a letáky jazykových škol.

La Casa Roja

Adresa: Av. Agustinas 2113 Santiago de Chile – Barrio Brasil
Telefon: 56-2-6964241
E-mail: „info@lacasaroja.tie.cz“:info@lacasaroja.tie.cz
Web: www.lacasaroja.cz
Cena ubytování: 5700 CLP/noc (dormbed) (r. 2006)
Celkové hodnocení: 1 (známkování jako ve škole)

Ideální místo, kde se ubytovat, chcete-li se seznámit s mladými lidmi z různých koutů světa anebo sdílet cestovatelské zážitky a zkušenosti.

Hostel La Casa Roja se najdete v městské čtvrti Barrio Brasil v centru hlavního města. Od stanic metra República nebo Los Héroes a současně od zastávky linek městských autobusů k němu snadno dojdete pěšky. Nedaleko odtud jsou parky, obchody, hospůdky, internet. Rovněž nádraží a zajímavosti a památky v centru velkoměsta jsou v pěší dostupnosti.

Hostel se nachází v krásné koloniální budově z 19. století s nádhernými dlouhými chodbami a halou s útulnými místy k posezení, nechybí opravdu vysoké stropy a parketové podlahy. Uprostřed budovy pod arkádami je příjemné zatravněné nádvoříčko, kde můžete relaxovat. Ve veliké společné kuchyni si můžete uvařit i využít úložných prostor včetně lednice k uschování podepsaného balíčku s potravinami.

Přespat můžete v některém z osmilůžkových pokojů (tzv. dormbeds). Jsou v nich jen malé skříňky a čtyři dvoupatrové postele, bohužel chybí okna. Potrpíte-li si na větší pohodlí, můžete si připlatit a ubytovat se v samostatném pokoji. Sociální zařízení je společné na chodbách.

K dispozici je zdarma na recepci hostelu počítač s internetem (max. 20 minut, jsou-li další zájemci), trezory k uschování cenností a místnost k uschování zavazadel, chcete-li na pár dní ze Santiaga odjet. Na chodbě najdete nástěnky s nabídkou jazykových kurzů a agentur pořádajících výlety a cesty po Chile, informace o zajímavých místech a muzeích v Santiagu, o dalších atraktivních lokalitách Chile a další užitečné informace pro cestovatele.
V době naší návštěvy byla v celé budově hostelu nastolena přísná prohibice (nejspíš z důvodu nedávného incidentu). I přesto jsme měli smůlu a trávili noc se značně podnapilými spolunocležníky, kteří se pozdě v noci vrátili z flámu.

O provoz hostelu, který vlastní Australané, se stará mladý personál – ochotní anglicky mluvící brigádníci. Na veškerý pořádek dohlíží hodný pejsek Doddy.

Chcete-li mít jistotu, že v hostelu na vás zbudou volná lůžka, rezervujte si je předem.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud